Svátek má: Bartoloměj

Politika

Velikost textu:

Třetina Čechů nevaří, ti ostatní hledají inspiraci na internetu

Třetina Čechů nevaří, ti ostatní hledají inspiraci na internetu

Češi jsou národem kutilů, houbařů a pivařů. S vařením to již tak slavné není, ale lze říci, že Češi jídlo mají rádi, vyplývá z průzkumu společnosti SANEP.

Ilustrační foto
5. prosince 2018 - 10:09

Ostatně gastronomie se v posledních letech stala hitem v podobě různých kuchařských pořadů, streamů či receptů v podobě časopisů či kuchařek a lze říci, že se i domácí kuchtění stává pro řadu lidí koníčkem, za což rozhodně může i hojná gastronomická popularizace.
__nbsp__
Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, nejvíce strávníků obědvá doma, a to 31,1%. V tomto čísle se pochopitelně nejvíce odráží téměř celá populace lidí v důchodovém věku, ale také maminek na mateřské dovolené.
__nbsp__
V zaměstnání pak obědvá 27,4% dotázaných. Zde je potřeba říci, že se jedná jak o kantýny, tak ale i o oběd přinesený z domova.
__nbsp__
Obědu ve fastfoodech pak dává přednost 12,6% dotázaných. Pro tuto část domácí populace představuje tento druh stravováni dostupné a časově nenáročně jídlo a navíc se lze pokaždé stravovat v jiném typu fastfoodu.
__nbsp__
V restauraci se pak nejčastěji obědvá 12,6% dotázaných.
Pět procent domácí populace pak neobědvá vůbec.
__nbsp__
Večere jsou již v drtivé většině domácí záležitostí, což potvrzuje 79,7% veřejnosti. Přitom ovšem za večeři je možné považovat i např. studenou večeři.
__nbsp__
Za zajímavé lze považovat zjištění, že 27,6% dotázaných nevaří. Pochopitelně, že většinu nevařících tvoří mužská část populace.
__nbsp__
Jednou až třikrát týdně doma vaří 21,3% domácí populace. Čtyřikrát až pětkrát týdně pak doma vaří 19,7% dotázaných.
__nbsp__
Nejčastěji se doma vaří pro rodinu nebo pro sebe, což uvedlo 51,8% veřejnosti.


__nbsp__
Recepty hledá 23,2% dotázaných na internetu. Podle chuti vaří 10,3% veřejnosti a na rodinné recepty nejčastěji dá 8,7% respondentů. Podle kuchařek pak nejčastěji vaří 6,5% veřejnosti. Po receptech z časopisu sahá 1,2% dotázaných a podle receptů z televize vaří 1,1% českých domácích kuchařů a kuchařek. Ovšem nejčastěji se při vaření kombinují všechny dostupné zdroje receptů, což uvedlo 35,3% dotázaných.

Recepty z internetu přitom nejvíce používají dotázaní, jen když potřebují něco konkrétního najít, což uvedlo 44,2% veřejnosti. Internet je ovšem jednoznačně nejpoužívanějším zdrojem inspirace pro vaření.
__nbsp__
Recepty z časopisů 21,4% veřejnosti využívá jen pro inspiraci, ale nevaří podle nich. Jen když potřebuje něco konkrétního uvařit, pak sahá po časopisech 15,9% veřejnosti. Nicméně 46,% respondentů recepty z časopisů nepoužívá.
__nbsp__
Obdobně jsou na tom recepty z televizních pořadů, které jsou inspirací pro 22,8% dotázaných, ale většinově nejsou televizní recepty používány.
__nbsp__
Po internetu nejčastěji každý doma sáhne po kuchařce, a to když potřebuje něco konkrétního najít, což činí 41,1% veřejnosti.
__nbsp__
Kuchařky jsou ve velké oblibě jako dárek, což uvedlo 19,3% veřejnosti.

Při koupi kuchařky je pro 18,6% dotázaných nejdůležitější její zaměření, následuje srozumitelnost receptů (15,5%) a snadná dostupnost surovin použitých v receptech je nejdůležitější 12,1% dotázaných.
__nbsp__
Při vaření se řídí chutí a teprve následným nákupem surovin 42,5% veřejnosti. Dostupnost surovin je důležitá při vaření 22,3% respondentů. Z toho co je doma, pak vaří 21,2% dotázaných.


__nbsp__
Při vaření z kuchařek, které jsou aktuálně v prodeji na domácím knižním trhu se dotázaným nejlépe vaří 12,1% dotázaným dle autora populárního kuchaře Romana Vaňka, který získal za své kuchařky řadu ocenění např. Český Bestseller, ale i Křišťálovou lupu za pořad Peklo na talíři.
__nbsp__
Roman Vaněk tak v tomto případě předstihl svého kuchařského kolegu, kterým je patrně nejpopulárnější a nejznámější český gastronom Zdeňek Pohlreich, jehož aktuální kuchařky nejvíce vyhovují 11,6% dotázaným. Důvodem může být skutečnost, že Roman Vaněk má na svém kontě velké množství kuchařek, které se vyznačují zaměřením na domácí středoevropskou kuchyni, a to velmi jednoduchou formou a s běžně dostupnými surovinami, což je klíčové pro značnou část domácí populace, která jeho kuchařky právě proto vyhledává.
__nbsp__
Na třetím místě se z aktuálně vydávaných kuchařek umístily ty od autora Olivera Jamieho (6,9%) a následuje sympatická autorka kuchařek Dita Pecháčková (3,1%).

(sanep, prvnizpravy.cz, foto: arch., grafy: sanep)