Svátek má: Oto

Zprávy

Velikost textu:

Fox: Demokraté mají novou naději na Trumpův impeachment!

Fox: Demokraté mají novou naději na Trumpův impeachment!

Jak uvedla televize Fox News, Demokratická strana získala většinu míst v Sněmovně reprezentantů během posledních průběžných volbách do Kongresu USA.

Kongres Spojených států
7. listopadu 2018 - 10:10

Vítězství demokratů nejenže jim umožňuje zabránit legislativním iniciativám Trumpa, ale také dává americkým liberálům naději, že budou moci odvolat stávající prezidenta od moci, uvedl kanál.

Podle údajů se v průběžných volbách Spojených států dostali poprvé po osmi letech demokraté dostali do rukou Sněmovnu reprezentantů. Jejich vítězství způsobí vážné problémy legislativní agendě amerického prezidenta. Zároveň se republikánům podařilo rozšířit svou přítomnost v Senátu „v důsledku významné volební noci, která radikálně změnila rovnováhu moci ve Washingtonu", uvedl Fox News.

Kanál poznamenal, že zachování republikánské většiny v Senátu umožní Donaldu Trumpovi rozhodovat o všech klíčových soudních postupech na federální úrovni. Včetně kandidátů na Nejvyšší soud.


Reakce šéfa Bílého domu na výsledky voleb byla „pozitivní, ale stručná". „Neuvěřitelný úspěch dnes večer. Děkuji všem!" tweetoval Trump. Ale vítězství Demokratické strany v Sněmovně reprezentantů dává novou naději liberálům, kteří chtějí vyšetřovat činnost prezidenta a případně ho dokonce zbavit moci.

Demokraté budou navíc moci pozastavit mnoho Trumpových legislativních iniciativ. Návrh na vybudování zdi na hranicích s Mexikem a plány na nové snížení daní pro střední třídu budou ohroženy.

Představitelé Demokratické strany již slíbili, že po návratu kontroly nad Sněmovnou reprezentantů začnou sérii parlamentních vyšetřování proti Bílému domu. Mimo jiné se zajímají o nepublikovaná daňové přiznání Trumpa, o jeho „údajné spiknutí" s Ruskem a o možných porušování etických norem úředníky administrativy, dodaly Fox News.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)