Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

France Info: S-400 v Ankaře - další znamení ztráty amerického vlivu!

France Info: S-400 v Ankaře - další znamení ztráty amerického vlivu!

Příchod ruských protiletadlových raketových systémů S-400 do Ankary navzdory nelibosti Bílého domu může změnit geopolitickou rovnováhu sil na světě, uvedl Jean-Marc Four.

Ruský protivzdušný raketový komplex S-400
15. července 2019 - 11:06

Podle novináře se tato dohoda stala pro Rusko obchodním úspěchem a náznakem záměru Turecka odvrátit se od amerického vlivu.

„Balíček“, který přišel do Turecka ráno 12. července, je schopen „změnit velkou geopolitickou rovnováhu sil,“ uvedl Jean-Marc Four, ředitel redakce mezinárodních zpravodajských služeb v Radio France.

Jak novinář připomíná ve vysílání rozhlasové stanice, supertěžké nákladní letadlo z Ruska dodalo do Ankary první várku komponentů ruských raketových systémů S-400 - high-tech mobilních zbraní. Uvádí se, že do konce léta by Turecko mělo dostat 120 raket a do konce října by měl být aktivován systém umožňující zachytit všechny letecké stroje, včetně stealth letadel. Za to všechno Turecko zaplatilo více než 2 miliardy eur.

Zvláštností situace je, že Turecko, které je aktivním členem NATO již 70 let, jeho druhou největší vojenskou silou a „pevností aliance na východní frontě“, kupuje moderní vojenské vybavení z Ruska, „tradičního nepřítele“ NATO, řekl Four.


Navzdory obavám členů aliance o bezpečnosti operačních údajů NATO s ohledem na příchod ruských vojenských specialistů do Turecka a varování Washingtonu ohledně odmítnutí doručit stíhačky F-35 Ankaře v případě příchodu ruských raket, k tomu došlo. Nyní zbývá čekat na reakci Spojených států, která může mít podobu ekonomických sankcí, tvrdí novinář, dodal, že turecká ekonomika je již v obtížné pozici - inflace v zemi dosáhla 20%.

„Takže to není jen příběh o zásobování zbraněmi, je to zlomový okamžik,“ je si jistý pozorovatel. V první řadě to svědčí o záměru Turecka „obrátit se“ směrem k Rusku a Číně, a nikoliv Evropě a Spojeným státům, jako tomu bylo dříve. „Vzhledem ke stěžejní roli Turecka (na přístupech k Sýrii, Iráku a Íránu) může být potenciální řetězová reakce vážná,“ předpověděl Four.

Kromě toho se dohoda stala „symbolickým a obchodním úspěchem“ pro Rusko - nyní další země, včetně Indie, Kataru a Saúdské Arábie, také uvažují o koupi modelu S-400. A konečně, tato událost byla „dalším příznakem ztráty amerického vlivu“, který nebyl schopen prosadit svoji vůli  vůči historickému spojenci, dodal novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, franceinfo.fr, foto: arch.)