Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Lustrace jsou zástěrkou pro návrat Janukovyče k moci

Porošenko: Lustrace jsou zástěrkou pro návrat Janukovyče k moci

Petro Porošenko se domnívá, že účelem návrhu zákona prezidenta Vladimíra Zelenského na lustraci všech, kteří pracovali ve státních a volených funkcích na Ukrajině po roce 2014, je odvrátit pozornost veřejnosti od návratu Janukovyče k moci.

Petro Porošenko, šéf strany Evropská solidarita
15. července 2019 - 06:20

„Zpočátku jsem to bral jen jako vtip, viděl jsem to jako příběh o extrémní PR kampani. Jaký má smysl předložit návrh zákona Nejvyšší radě, která vlastně ukončila svou moc, dokončila svou práci a rozloučila se se všemi? Dokument nemá nic společného s demokratickými tradicemi nebo evropskými normami, “ řekl Porošenko na ICTV v neděli večer.

Podle jeho názoru jde o pokus o odvrácení pozornosti o návratu k moci páté Putinovy kolony, zastoupené Janukovyčem.

„Bogdanij, Portnovij, jsou jen prvními vlaštovkami. Kolomojskij to je pokus pomstít PrivatBank, to je taková drobná pomsta. Vidíme reakci vyslanců zemí „velké sedmičky“ . A tato myšlenka nebude světem a Ukrajinou v žádném případě akceptována - vidím zdravou reakci části společnosti ",  řekl Porošenko.


„Ani se nesnažte srovnávat argumenty lustračních zákonů z 2014, kdy ti, kteří stříleli na  Majdanu, byli předvedeni před soud, hlasovali pro "zákony z 16. ledna", byli v týmu Janukovyče a vyzvali Putina, aby vyslal vojáky a začal okupaci.  Ti, kdo zničili armádu, zničili stát - a dnes je to dokázáno.   A naopak - ti, kteří podle našich mezinárodních partnerů za 5 let udělali více práce než před tím za čtvrt století, by měli být lustrováni,“ shrnul Porošenko, předseda strany Evropská solidarita.

(rp,prvnizpravy.cz,interfax.ua,foto:arch.)