Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Tálibán i pohlavár Dostum nepřipouštějí iluze

Tálibán i pohlavár Dostum nepřipouštějí iluze

Česká i afghánská média píší v nerozborné jednotě, že mírová konference mezi Afghánci a Tálibánem v Kataru 7. a 8. července skončila optimisticky usnesením o míru.

Exploze v Kábulu
15. července 2019 - 07:20

Že by nastala skutečná jednání o budoucnosti? Již jsme varovali, že realita nemá s konferencí nic společného.

Kolektivní předstírání, že bude (snad) pozejtří fajn je kolektivním přáním, upozorňuje ve svém afghánském komentáři František Roček.

Realita podle Afghantimes.af

Setkání delegací z Afghánistánu a Tálibánem mělo proběhnout již v květnu. Afghánci proto oznámili srocení 200 delegátů – politiků a zástupců občanských společností. Tálibán se tomu  vysmál, že konference není svatební párty, aby na mejdan přiletělo tolik lidiček.

60 Afghánců a 17 Tálibánců v červenci už představovalo rozumnější počet, přičemž stejně polovina účastníků tvořila spíše „křoví“.

Smutná pravda, že mírové usnesení z konference je iluzí, se v afghánském zpravodajství  objevilo 10. července 2019 .

V afghánském článku bylo uvedeno: „Dvoudenní mnohostranná afghánská konference, na níž se setkávají afghánské elity z politických a sociálních sfér a zástupců Talibanu v katarském Dauhá, společně vydala prohlášení, které nebylo ničím jiným než zábleskem naděje…“

Záblesk – je doslova symbolické slovo. V bojových podmínkách záblesk pomáhá v identifikaci, na okamžik umožní rychlou orientaci v terénu. Záblesk je signálem.

O vystřízlivění z tohoto mírového záblesku je v článku uvedeno:
„Mírové sny se zmenšily během několika minut toho dne, kdy Mulla Abbas Stanikzai, vedoucí vyjednávacího týmu Talibanu … k překvapení novinářů uvedl, že všechny strany (konference) sdílejí své názory a obavy… a rozhodnutí a doporučení v písemném usnesení nejsou závazné. „Byla to jen konference, nikoli dialog v rámci Afghánistánu,“ uvedl, přitom ji celý svět považoval za třetí kolo celoafghánských rozhovorů, které následovalo po dvou kolech v Moskvě.“ Konec citátu.

Osobně Stanikzaiho tálibánské připomínky považuji za rozumné. Mluvčí Tálibánu vyjádřil faktický stav: Jdeme si po krku dál.

Dvě konference v Moskvě a teď třetí v Kataru mezi neoficiálně polooficiálními Afghánci a Tálibánem představuje sondování. Neoficiální povídání v zákulisí a psychologické skenování protivníků – to je pravý důvod konferenčního žvatlání.Lavina keců a smrti

V divokém Afghánistánu obě strany zvyšují své válečnické úsilí. Protože mírová holubice je vždy na straně toho, kdo v boji přežije.

Již 20. 6. 2019 afghánský poradce národní bezpečnosti Hamdullah Mohib, který (jako vládní a zároveň údajně jako soukromá osoba) byl i na jednání v Moskvě, nejen v Kataru, pro tolonews.com 20. června řekl, že denně zemře nejméně 50 lidí v boji s teroristy.

Pro stejnou agenturu uvedl v červenci bývalý afghánský armádní důstojník Aziz Wardak, že z 34 provincií se bojuje ve většině prostoru náležejícího k 20 provinciím.

Necelý týden po vychvalované mírové konferenci mezi lidmi z Afghánistánu a Tálibánem, pro tolonews.com řekl jeden z vysokých pohlavárům afgánského režimu Abdul Rašid Dostum, že „mírová jednání probíhají, a tato válka je poslední snahou Tálibánu o získání pákového efektu (v rozhovorech). Takové útoky jsme odrazili a poražíme….“

Dostum řekl jinými slovy přesně to, co mluvčí Tálibánu: Jdeme si po krku, protože jinou možnost nemáme. Obě strany zabíjení berou jako osvobozenecký boj.


Povinný jarmark

Není náhodou, že po 8. červenci propadli na krátký čas lidé v Afghánistánu iluzi, že se blíží mír. Afghánské bezpečnostní sbory vynakládají maximální úsilí, aby zahnaly Tálibán do defenzivy. Proto oficiální představitelé v provinciích kde je menší nebezpečí, pořádají jarmarky síly a šikovnosti. V posledních dnech se v médiích objevily informace o návštěvách  papalášů v provinciích Ghazni, Faryab či Jawazjan, a další budou následovat.

Do provincií přijíždějí autority, aby plamennými projevy prokázaly sílu prozápadního mírně demokratického zkorumpovaného režimu.

Např. v provincii Faryab jarmark měl podobu bezpečnostní šury, kde pěli ódu na budoucnost: americký generál Scott Miller, brigádní generál Khoshal Sadat, náměstek ministra vnitra ministerstva vnitra pro bezpečnost, Dr. Yasin Zia, náměstek ministra obrany, Abdul Matin Bek, předseda nezávislého ředitelství pro místní správu, guvernér provincie Naqibullah Faiq a provinční policejní náčelník brigádní generál Mohamman Sadat.

Podobné složení v čele se Scottem Millerem měl i jarmark v provinci Ghazni, kde jako křoví vystupoval i civilní zástupce NATO Nicholas Kay.

Podobně v severní provincii Jawzjan se objevil Dostum, ale v tomto případě nešlo o jarmark, ale o motivační zájezd do jeho domovské provincie, aby tam utužil morálku. Na oslavu jeho příjezdu byl jeho konvoj ostřelován Tálibánci.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)